Piękno ukryte w bursztynie fascynuje ludzi od wieków na całym świecie. Jest w nim coś niesamowitego, każda bryłka wygląda inaczej i niesie w sobie tajemnice minionych epok.
Bursztyn bałtycki inaczej sukcynit jest skamieniałą żywicą drzew iglastych. Jego powstanie datuje się na ok 40 mln lat temu. W skład wchodzi od 67 do 81 % węgla i ok 1 % siarki, dopełnieniem jest tlen i wodór oraz od 3 do 8 % kwasu bursztynowego. Temperatura topnienia to ok 300 C ◦, a w dziesięciostopniowej skali Mohsa ma 2 - 2.5. Zatem jest dość miękki i ciepły w dotyku, a przy podgrzaniu wydziela przyjemny zapach żywicy.
Bursztyn ma zbawienny wpływ na naszą aurę. Według specjalistów medycyny naturalnej, wytwarza ładunki ujemne równoważąc nasze pole magnetyczne zaburzone przez ładunki dodatnie powstałe w wyniku stresu czy chorób. Poprzez swój skład chemiczny korzystnie wpływa na takie schorzenia jak choroby tarczycy, układu oddechowego czy choroby serca.
Znany i ceniony był już w Cesarstwie rzymskim, a wyprawy handlowe od V w p.n.e. utworzyły tzw. szlak bursztynowy wiodący od Adriatyku po morze Bałtyckie. Gladiatorzy nosili przy sobie bryłki bursztynu wierząc, że pomogą im pokonać przeciwników w walkach, a rzymiankom miały zapewnić poprawę urody.
W Polsce w XV wieku po oficjalnym zatwierdzeniu cechu bursztynników Gdańsk stał się kolebką rzemiosła bursztynowego, którego tradycje cały czas są kultywowane. Dzięki swojej wyjątkowości zyskał na popularności w kręgach zamożnej szlachty, duchowieństwa i na dworach królewskich. Z biegiem lat zyskał miano „złota Bałtyku” i w dobrym tonie było zamawianie u gdańskich bursztynników wyrobów, które były symbolem prestiżu i bogactwa i tak zostało do dziś. Bursztyn zachwyca, jego różnorodność jest imponująca, a forma i wykonanie pozostają wynikiem nieograniczonej wyobraźni twórców. Od form nieregularnych z pozostałością kory po oszlifowane bryły z niezwykłą dokładnością, swoim idealnym kształtem onieśmielają. Podobnie jest z barwą. Najczęstsze odmiany są żółte, przechodzące w odcienie brązów po kolor biały. Mniej atrakcyjne bryły poddawane są działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia przez co zmieniają barwy od cytrynowej po najbardziej znaną wszystkim - koniakową.
Przejrzystość brył jest w dużej mierze zależna od pęcherzyków gazu. Im bryła ma ich więcej, tym mniej przezroczysta, a bursztyn bardziej biały.
Surowe bryły są chropowate i matowe, ciężko dokładnie określić co kryją w środku, dopiero po obróbce nabierają pięknego kształtu i połysku. Wtedy też przy odrobinie szczęścia można w nim zobaczyć zastygłe owady, pajęczaki czy resztki roślin zwane inkluzjami.
Z biegiem lat bursztyn wystawiany na działanie światła i tlenu ciemnieje przez co mówi się o nim „wiecznie żywy”, a jego największą zaletą jest niepowtarzalność.
Nasza najnowsza kolekcja biżuterii z bursztynem bałtyckim to połączenie klasyki z nowoczesnością. Biżuteria tworzona jest ręcznie w gdańskiej pracowni przez doświadczonych twórców z niezwykłą dokładnością oddaje jej innowacyjny charakter. W każdej parze kolczyków, wisiorku czy bransoletce dajemy gwarancję najwyższej jakości.
Zobaczcie kolekcję ! Świat Bursztynu Bursztyn potrafi zachwycić.